Корисна інформація


Сон та порушення сну у дітей


Як приємно споглядати на малюка, який спить: щічки розслабились, губки складені, очі закриті, дихання тихе та спокійне.

Сон дитини дуже цінний. Повноцінний сон потрібен малюку як повітря. Від того, як виспався малюк, залежить його гармонійний фізичний та емоційний розвиток. Цікаво, що, коли малюк спить, відпочиває і його сердечко. Вирівнюється пульс та зменшується частота серцевих скорочень. Під час сну поліпшується кровопостачання тканин та активізується насичення мозку киснем.

Скільки повинна спати дитина першого року життя?

Новонароджена дитина спить більшу частину дня та прокидається, коли зголодніє. Сон у малюка може тривати від кількох хвилин до 5-6 годин. Хай це вас не хвилює. Не будіть свого малюка, якщо він вдень спить більше ніж зазвичай.

Звичайно тривалість сну у дітей 1-го року життя упродовж дня залежить від віку:
- новонароджені 16-17 годин за добу;
- 3 місяці 15 годин за добу;
- 12 місяців 14 годин за добу.

Коли встановлюється режим сну?

Формування режиму сон-неспання починається з моменту народження і встановлюється до 2-3 місяців. Формування цього режиму визначається зрілістю внутрішніх механізмів регуляції сну. Часто дозрівання цього внутрішнього годинника запізнюється або відбувається збій в роботі дитячого годинника. І тоді проблеми виникають і у малюка і у дорослих членів родини. Збереження періодів неспання в нічний час залежить від зрілості дитини. Якщо у недоношених відсутня різниця уві сні в денний та нічний час, то у доношених різниця з’являється з першого місяця життя.

В перший місяць життя малюка оптимальним є сон в спальні батьків. Поставте дитяче ліжечко поряд зі своїм, опустіть бокову решітку. Так ви будете близько до свого малюка, але малюк при цьому буде спати у власному ліжку. Вам не доведеться вставати вночі багато разів. Введіть щоденний ритуал укладання дитини: легкий масаж, купання, вечірнє кормління, колискова…Не забувайте колихати малюка! Це нагадує дитині період перебування в утробі матері, коли вона весь час колихалась в навколоплідних водах – і це природний стан.

Установки та ритуал сну

Основною установкою сну являється:
- визначений час;
- визначене місце (ліжечко дитини).

А ритуал сну повинен відповідати наступним принципам:
- бути простим;
- бути приємним;
- заспокоювати дитину;
- повторюватися.

Наприклад:
Кормління – купання – туалет – масаж – спілкування – вкладання – читання.

В 6 місяців час сну зменшується. Дитина уже не намагається заснути, наївшись. Дитина більше рухається, за 40-50 хвилин до сну краще перейти від активної гри до більш спокійної. Якщо денний сон малюка триває не більше 45 хвилин, хай це вас не турбує.

Скільки повинна дитина спати вдень?

- До 6 місяців – 3 і більше разів;
- 6-9 місяців – 2-3 рази;
- 9-12 місяців 2 рази;
- 12-24 місяці – перехід до одноразового сну.

Скільки разів дитина прокидається вночі?

- 26% малюків – 1 раз за ніч;
- 24% малюків – 2 рази за ніч;
- 21% малюків – 3 і більше разів за ніч;
- В середньому діти віком 9-24 місяці прикидаються 2 рази за ніч.

Прокидаючись вночі діти поводять себе по різному. Умовно їх можна поділити на дві групи: - діти, які самі заспокоюються, не вимагають участі батьків, перевертаються на інший бік та продовжують спати;
- діти, які кличуть, вони вимагають активної участі батьків в процесі подальшого засипання, в 1 місяць таких 95%, до року їх залишається 50-60%.

Не намагайтесь змінити свого малюка або вимагати від нього неможливого. Запасіться терпінням та ласкою, з часом малюк все менше і менше буде турбувати вас вночі.

Якщо тривалість сну протягом доби скорочується і це відбувається тривалий час, зверніться до лікаря, це може бути проявом порушення в стані здоров’я вашого малюка.

Джерело: DEUTSCHE HOMOOPATHIE UNION, ексклюзивний представник DHU в Україні компанія Alpen Pharma GmbH (Швейцарія), 2006 рік.
Лекцію підготувала завідуюча дитячого психоневрологічного відділення КНП «ЧМРОП «Астра» ЧМР, лікар дитячий невролог Т.В.Корецька.РЕЦЕНЗІЯ

на лекцію лікаря кардіолога вищої кваліфікаційної категорії Демченко К.Ф.
«Профілактика інсульту у хворих з фібриляцією передсердь: сучасні можливості»

1. Матеріал викладено грамотно на 2-х аркушах.
2. Текстовий шрифт друкований, чорного кольору.
3. Розмір шрифту відповідає вимогам гігієни зору.
4. Тема актуальна.
5. Присутнє посилання на джерело.

Висновок
Лекція відповідає всім вимогам встановлених критеріїв, заслуговує схвалення, може бути використана як наочний посібник санітарної освіти.

01.06.2016

Директор КНП «ЧМРОП «Астра» ЧМР І.В.ВолощенкоІнтернет-приймальня

Будь-ласка, залиште своє повідомлення та контактні дані для відповіді у формі нижче

Надіслати