Корисна інформаціяЩо потрібно знати про щеплення


Зараз багато хто боїться ін’єкцій - і справа зовсім не в страху перед голкою і секундним болем . Сумніви в якості вакцини, стерильності інструменту, наявність у людини алергії і протипоказань, принципова відмова від щеплень швидше шкодять, ніж допомагають природі і організму людини. Широка імунізація населення допомагає суспільству уникнути розповсюдження інфекцій, які загрожують здоров’ю та життю людини, та попереджає виникнення епідемій.

Щеплення, як і інші медичні втручання, може спричинити виникнення ускладнення.. На жаль, є чинники, вплинути на які не може жоден пацієнт: якість вакцини, умови її зберігання і транспортування. Але багато що залежить і від самого прищеплюємого. Для того, щоб вакцинація пройшла найменш болючим і небезпечним чином, досить дотримуватися кількох правил:

1. Проконсультуйтеся з лікарем про необхідність щеплення . Проінформуйте доктора про свої хронічні захворювання, тимчасові нездужання і алергії.

2. Переконайтеся, що таке щеплення вам не робили останнім часом. Якщо ви (або ваша дитина) часто переїжджаєте з місця на місце, втрачаєте медичні картки та виписки - записуйте, коли і які щеплення ви вже отримали.

3. Всі щеплення робляться заздалегідь , щоби організм мав час на утворення специфічного імунітету. Тобто, якщо епідемія грипу вже почалася, а ви раптом вирішили зробити щеплення - можете вже не поспішати. Для того, щоб з'явився імунітет, потрібно мінімум 2-3 тижні. Те ж саме стосується і інших щеплень, у тому числі і тих, які робляться бажаючим виїхати в жаркі та екзотичні країни. Якщо ви не хочете підхопити таку ж «жарку і екзотичну» хворобу, проконсультуйтеся у фахівця заздалегідь і зробіть щеплення.

4. Проходьте вакцинацію коли ви здорові. Навіть такі, на перший погляд, дрібні та незначні нездужання, як нежить або легка застуда, а тим більше температура, будь-яке гостре захворювання або загострення хронічної хвороби, можуть значно ускладнити відновлення організму після щеплення і вироблення імунітету. Такі нездужання , хвороба і алергія на білок є протипоказаннями для будь-якого щеплення. Переконайтеся, що ви (або ваша дитина) не маєте протипоказань для проведення вакцинації. Звичайно, є план щеплень - і шкільна медсестра може переконувати вас, що вакцинація для вашої дитини абсолютно безпечна і проводиться абсолютно всім і одночасно. Але краще не догодити медсестрі і, в разі нездужання дитини, зробити щеплення на пару тижнів пізніше (або не зробити її взагалі), ніж отримати ускладнення після вакцинації.

5. Переконайтеся, що термін придатності вакцини ще не закінчився . І взагалі, що вам (або вашій дитині) роблять саме те щеплення, яке призначив лікар. Лікарі і медсестри - теж люди, і у них є свої проблеми, нездоров'я і відволікаючи моменти.А ваше здоров'я, за великим рахунком, потрібно саме вам самому - от і не полінуйтеся заглянути на етикетку препарату, який (як обіцяють), позбавить вас від майбутніх хвороб.

6. В ідеалі щеплення бажано робити в медичному кабінеті , де є засоби, які допомагають у разі раптового розвитку алергії або анафілактичного шоку: адреналін, протиалергічні засоби, фізрозчин, крапельниця. У 99,999% випадків всі ці заходи виявляться зайвими - але ж ніхто не застрахований від потрапляння в ті самі 0,001%. Під час процедури медсестра повинна використовувати лише одноразовий шприц (у багатьох сучасних вакцинах препарат вже знаходиться в шприці і можна не турбуватися хоча б з цього приводу), також обов'язкові рукавички (у крайньому випадку - миття рук з милом перед кожною процедурою), протирання місця уколу дезинфікуючим розчином.

7. Місце ін’єкції не треба змащувати ніякими мазями та чудодійними препаратами. Якщо лікар попередив про те, що протягом якогось часу не можна мочити місце ін’єкції - слухайтеся його, навіть якщо ви в принципі маєте свою думку абсолютно на всі процеси і явища і не визнаєте жодних авторитетів.

8. У журналі щеплень робиться відмітка про те, хто, коли і яке щеплення зробив. Такий же запис повинні зробити і в медичній картці пацієнта. Якщо дитина проходить вакцинацію в школі - відмітка буде зроблена в його шкільної медичній картці. Якщо ваша дитина перейшла з однієї школи до іншої, або переїхала в інше місце - обов'язково зберігайте медичні картки. Як мінімум - записуйте дати проведення щеплень.

9. Після щеплення рекомендується залишитися в поліклініці на деякий час ( хоча б на півгодини). Якщо вам раптом стане зле( відчуєте задуху,запаморочення або виявите висипання на шкірі, свербіж) - зверніться до лікаря негайно і обов'язково нагадайте, що тільки що пройшли вакцинацію. Не займайтеся самолікуванням.

10. Вже через кілька годин після щеплення може підвищитися температура і навіть початися озноб. Не впадайте в паніку - це звичайна реакція майже на всі щеплення. Про це повинні були попередити медики перед вакцинацією. Не намагайтеся збити температуру (звичайно, якщо вона не зашкалює за 38,5 ) - це організм бореться зі збудниками інфекції, не заважайте йому.

У більшості людей щеплення все-таки не викликає серйозних ускладнень , тому заздалегідь не налаштовуйтесь на гірше. Але й не слід після вакцинації провокувати реакції організму фізичними навантаженнями, переохолоджуванням, психологічними стресами. Пам'ятайте, щеплення - це як би хвороба в дуже полегшеній формі. Дайте собі час на адаптацію і на відновлення.

Здоров'я вам і гарного самопочуття!
Інтернет-приймальня

Будь-ласка, залиште своє повідомлення та контактні дані для відповіді у формі нижче

Надіслати